Logan Square™ Top/Pedestal Mount Lavatory Sink, 28-3/8 x 21-1/4 x 7-7/8 in, Vitreous China, White
PartGER22589
MFGG0022589
Description
Gerber® Combination Bathroom Sink, Standard, Logan Square™ Collection, Rectangle Shape, 12-1/4 in W x 20-5/8 in D Bowl, 1-1/4 in Drain Opening, 3 Faucet Holes, 4 in Faucet Hole Spacing, 1 Basins, 27-3/8 in W x 21-1/4 in D x 35 in H Overall, 1 Leg, Wall Mounting, Vitreous China, White, Domestic/Import: Import
Price/Availability Accessible On Login
- Rear-oriented drain hole location for ease of drain installation
- Coordinated traditional design to match Logan square toilets
The Logan Square™ Suite was created with simple, intentional design elements in mind. This pedestal sink combination carries through the suite's styling as it stands 28 in x 21 in. It offers a generously sized wash basin with large deck space. Among its added features are an 8 in faucet configuration and a 10-year limited warranty.
| Type | Top/Pedestal |
| Collection | Logan Square™ |
| Overall Length Range | 25 to 29-3/4 in |
| Overall Width Range | 21 to 23-1/2 in |
| Bowl Depth | 7-7/8 in |
| Color Family | White |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 28-3/8 in |
| Overall Width | 21-1/4 in |
| Bowl Size | 12-1/4 in W x 20-5/8 in D |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Opening Size | 1-1/4 in |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Legs | 1 |
| Overall Dimensions | 27-3/8 in W x 21-1/4 in D x 35 in H |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Gerber® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Gerber Plumbing Fixtures |
| UPC | 671052051694 |
| Manufacturer Part Number | G0022589 |
Limited
CSA Certified|UPC Listed
Residential Applications
Price/Availability Accessible On Login

Gerber®Logan Square™ Top/Pedestal Mount Lavatory Sink, 28-3/8 x 21-1/4 x 7-7/8 in, Vitreous China, White

