Maxwell® SE Pull-Out Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Polished Chrome
PartGER40545W
MFGG0040545W
Description
Gerber® Kitchen Faucet, Pull-Out, Series: G0040545W, Maxwell® SE, 1.75 gpm Flow Rate, 360 deg Swivel Spout, 6-3/4 in Spout Reach, 5-1/2 in Spout Height, 3/8 in Hose, 1 Handle, 1 Faucet Hole, 1-5/16 to 1-1/2 in Faucet Hole, 1-1/4-18, UNEF, Spray Pattern: Aerated Stream/Spray, 2 Spray Functions, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Washerless Cartridge Valve/Cartridge, 10-1/4 in W x 8-7/16 in D x 9-5/16 in H Dimensions, Polished Chrome, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Snap
- Easily Adjustable Grip
- Lock Weight
- Ceramic Disc Cartridge
| Type | Kitchen |
| Color Family | Chrome |
| Number of Faucet Holes | 1 or 3 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Pull-Out |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Maxwell® SE |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Connection Size | 1-1/4-18 |
| Connection Type | UNEF |
| Dimensions | 10-1/4 in W x 8-7/16 in D x 9-5/16 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Faucet Hole Size | 1-5/16 to 1-1/2 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Hose Size | 3/8 in |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Number of Spray Functions | 2 |
| Series | G0040545W |
| Spout Height | 5-1/2 in |
| Spout Reach | 6-3/4 in |
| Spout Type | 360 deg Swivel |
| Spray Pattern | Aerated Stream/Spray |
| Valve/Cartridge Type | Washerless Cartridge |
| Brand | Gerber® |
| Package Width | 12 in |
| Package Height | 2.75 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 20.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Gerber Plumbing Fixtures |
| UPC | 719934821277 |
| Manufacturer Part Number | G0040545W |
Deck Plate and Integral Check Valve
Limited Lifetime
ADA Compliant|cUPC Listed|NSF/ANSI 372
Price/Availability Accessible On Login

Gerber®Maxwell® SE Pull-Out Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Polished Chrome

