Flexible Connector, 6 in, Flange, 11 in L, Stainless Steel
PartGFMSSCF6
MFGPF-600
Description
Global-Flex Mfg PF-600 Flexible Connector, 6 in, Flange, 11 in L, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- Class 150 carbon steel flanged
- 165 psig at 70 deg F, 152 psig at 250 deg F pressure rating
| Type | Flexible |
| Nominal Size | 6 in |
| End Style | Flange |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 11 in |
| Pressure Rating | 165 psi |
| Series | PF |
| Temperature Rating | 750 deg F |
| Brand | Global-Flex Mfg |
| UNSPSC | 40172900 |
| Manufacturer | Global Flex, Mfg |
| Manufacturer Part Number | PF-600 |
5 Years
Price/Availability Accessible On Login

Global-Flex MfgFlexible Connector, 6 in, Flange, 11 in L, Stainless Steel

