London Terrace® Robe Hook, 2 Hook, Satin Nickel
PartGIN2611SN
MFG2611/SN
Description
Ginger® Robe Hook, Series: Model 2611, London Terrace®, 2 Hooks, 2-1/8 in Base Dia, 4-1/8 in Overall Depth, 4-7/8 in Overall Height, Wall Mount, Solid Brass, Satin Nickel
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Complements London Terrace® product series
A reinterpretation of authentic, English Victorian design. Subtle detailing and refined proportions make it particularly appealing.
| Type | Robe |
| Color Family | Nickel |
| Collection | London Terrace® |
| Number of Hooks | 2 |
| Finish/Color | Satin Nickel |
| Base Diameter | 2-1/8 in |
| Material | Solid Brass |
| Mounting Type | Wall |
| Overall Depth | 4-1/8 in |
| Overall Height | 4-7/8 in |
| Series | Model 2611 |
| Brand | Ginger® |
| UNSPSC | 30181606 |
| Manufacturer | Brasstech |
| UPC | 736752856434 |
| Manufacturer Part Number | 2611/SN |
10 Years Warranty on Finish/10 Years Parts Warranty on Functionality
US Federal and State Material Regulations
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Ginger®London Terrace® Robe Hook, 2 Hook, Satin Nickel

