12EB Manual Effluent Pump, 1/2 hp, 120 VAC, 1 ph
PartGLD12EB0521J
MFG12EB0521J
Description
Goulds Blaster® Filtered Effluent Pump, 7-Stage, Series: 12EB, 10 gpm, 1-1/4 in NPT Outlet, 1/2 hp, 115 V AC, 60 Hz, 1 ph, 3500 rpm Motor, Noryl®/GFN2 Resin Impeller, 304 Stainless Steel, 22 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Designed for pumping filtered effluent from processed septic systems only
- Powered for continuous operation ratings are within the working limits of the motor as recommended by the motor manufacturer
- Pump can be operated continuously without damage to the motor
- Metal parts are stainless steel - AISI types 301 and 304 are corrosion resistant, non-toxic and non-leaching
- Non-metallic parts - Impellers and diffusers are constructed of glass filled polycarbonate or Noryl™, engineered composites
- Both materials are corrosion and effluent resistant
- Discharge head - engineered composite material for superior strength and corrosion resistance
- Loops for safety line molded into head
- Motor adapter - engineered composite material with high rigidity to provide accurate alignment of liquid end to motor
- Generous space for removal of motor mounting nuts with regular open-end wrench
- Bowls - stainless steel for strength and abrasive resistance
- 120 in 3-wire jacketed motor lead standard
- 1/16 in Dia maximum solids
Filtered Effluent Pumps for use with spray irrigation, drip systems, mound systems and long distance pumping jobs.
| Type | Manual |
| Series | 12EB |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Dimensions | 22 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Impeller Type | Noryl®/GFN2 Resin |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Flow Rate | 10 gpm |
| Motor Speed | 3500 rpm |
| Outlet Size | 1-1/4 in |
| Brand | Goulds |
| UNSPSC | 40151500 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666097958 |
| Manufacturer Part Number | 12EB0521J |
CentriPro® 4 in 2-Wire Motor
AISI Specified|cCSAus File #38549|UL 778 File #E174426
Price/Availability Accessible On Login

Goulds12EB Manual Effluent Pump, 1/2 hp, 120 VAC, 1 ph

