Close-Coupled 1-Stage Centrifugal Pump, 4 x 3 in, Bronze Fitted, 10 hp, 3600 rpm, 240/480 VAC, 3 ph, TEPE
PartGLD6BF1L9C0
MFG6BF1L9C0
Description
Goulds End-Suction Centrifugal Pump, 1-Stage Close-Coupled, Series: 3656 S-Group, 4 in Inlet, 3 in Outlet, 10 hp, 230 to 460 V AC, 60 Hz, 3 ph, 175 psig Maximum, 3500 rpm Motor, Service Factor: 1.15, Silicon Bronze Enclosed Impeller, 250 deg F, Totally Enclosed Painting Environment (TEPE), Ball Bearing, Bronze Fitted, 25-1/4 in W
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- The model 3656 offers close coupled design for space saving and simplified maintenance
- Back pull-out to reduce maintenance down time
- Replaceable wearing components include stainless steel shaft sleeve and casing and hub wear rings to maintain peak efficiency
- Enclosed impeller design, dynamic balancing and renewable wear rings reduce losses affecting performance and pump life
- Rigid cast iron motor adapter provides support and registered fits maintain positive unit alignment
- For use with ANSI class 150 mating flange
- Rotation when viewed from suction end of pump, standard discharge position is 12 o-clock
- Carbon rotary, ceramic stationary, Buna-N elastomer, 316 stainless steel metal part and 10K13 mechanical seal
- 5-1/2 in Dia impeller
The series 3656/3756 are single stage, end suction, centrifugal pumps for general liquid transfer, booster applications, irrigation and general service pumping. Pumps are available in three different materials of construction- all iron, bronze-fitted and all bronze ("S" group only).
| Type | Close-Coupled 1-Stage |
| Material | Bronze Fitted |
| Inlet Size | 4 in |
| Outlet Size | 3 in |
| Power Rating | 10 hp |
| Speed | 3600 rpm |
| Voltage Rating | 240/480 VAC |
| Phase | 3 ph |
| Enclosure Type | TEPE |
| Bearing Type | Ball |
| Dimensions | 25-1/4 in W |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 10 hp |
| Impeller Type | Silicon Bronze Enclosed |
| Maximum Pressure | 175 psi |
| Motor Speed | 3500 rpm |
| Series | 3656 S-Group |
| Service Factor | 1.15 |
| Temperature Rating | 250 deg F |
| Brand | Goulds |
| UNSPSC | 40151503 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666903976 |
| Manufacturer Part Number | 6BF1L9C0 |
3-Phase 2-Pole NEMA JM/JP Motor
1 Year Limited
ANSI/NSF 61/372|CSA Certified
Booster Service, Spraying Systems, Irrigation, Water Circulation, Liquid Transfer and General Purpose Pumping
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

GouldsClose-Coupled 1-Stage Centrifugal Pump, 4 x 3 in, Bronze Fitted, 10 hp, 3600 rpm, 240/480 VAC, 3 ph, TEPE

