3-Stage Booster Pump, 5 hp, 2 in Inlet, 2 in Outlet, 3600 rpm, 208-240/480 VAC, TEFC
PartGLD70HB25035
MFG70HB25035
Description
Goulds 70HB25035 3-Stage Booster Pump, 5 hp, 2 in Inlet, 2 in Outlet, 3600 rpm, 208-240/480 VAC, TEFC
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Multi-stage design - This configuration provides a steady, quiet and vibration-free operation for years of trouble-free service
- Impellers and diffusers - Glass filled thermoplastic, precision molded for high efficiencies
- Bowls - 300 stainless steel rabbit lock for positive alignment with no gaskets required
- Mechanical seal - Carbon/ceramic faces, Buna-N elastomers 300 stainless steel metal parts
- Motor - Close coupled design, ball bearings carry all radial/axial thrust loads
- Designed for continuous operation, all ratings are within working limits of the motor
Models 70HB are multi-stage, high-pressure, general-purpose centrifugal booster pumps, using enclosed impellers. Applicable for clear, non-hazardous liquids in general industrial services up to 180 deg F. Particularly suited for high-pressure booster services.
| Type | Pump |
| Number of Stages | 3 |
| Power Rating | 5 hp |
| Voltage Rating | 208-240/480 VAC |
| Inlet Size | 2 in |
| Outlet Size | 2 in |
| Enclosure Type | TEFC |
| Bearing Type | Ball |
| Dimensions | 8-1/2 in H |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Impeller Type | Glass-Filled Thermoplastic |
| Maximum Head | 760 ft |
| Maximum Pressure | 100 psi |
| Motor Speed | 3500 rpm |
| Series | 70HB |
| Service Factor | 1.10 |
| Temperature Rating | 160 deg F |
| Brand | Goulds |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666007384 |
| Manufacturer Part Number | 70HB25035 |
3-Phase Frame 184 Motor
Wide Variety of Industrial, Residential, Commercial and Agricultural Uses, High Rise Buildings, Multiple Dwelling Buildings, Reverse Osmosis Systems, High Pressure Cleaning, Spraying Systems and Booster Service
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Goulds3-Stage Booster Pump, 5 hp, 2 in Inlet, 2 in Outlet, 3600 rpm, 208-240/480 VAC, TEFC

