JRS Shallow Well Jet Pump, 3/4 hp, 120/240 VAC
PartGLDJRS7
MFGJRS7
Description
Goulds Shallow Well Jet Pump, Series: JRS, 5.2 gpm, 1-1/4 in NPT Inlet, 1 in NPT Outlet, 25 ft Maximum Suction Lift, 3/4 hp, 115/230 V AC, 60 Hz, 1 ph, 50 psi Maximum, 3500 rpm Motor, Noryl® Impeller, 140 deg F, Cast Iron, 9.15 in W x 8 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Compact design has an integral shallow well jet built-into the casing which eliminates the need for a separate shallow well adapter
- Back pull-out design allows disassembly of pump for service without disturbing piping
- Two compartment motor for easy access to motor wiring and replaceable components
- Nozzle clean out plug in pump casing
- Corrosion resistant engineered plastic tubing and fittings are easily removed for cleaning
- Premium O-ring design fittings need only be hand tight to seal
- O-ring casing seal
- Drain plug for ease of winterizing and maintenance
- Engineered composite seal housing
- Corrosion and abrasion resistant
- FDA compliant glass filled Noryl™ impeller
- Injection molded, food grade, glass filled Lexan® for durability and abrasion resistance diffuser
- Corrosion and UV resistant engineered plastic tubing and fittings
- Pump ratings are within the motor manufacturer's recommended working limits and can be operated continuously without damage
- Corrosion resistant electro-coat paint process is applied inside and out, then baked on
- Excellent air handling ability - After initial priming the pump has the ability to reprime itself even when air gets into the system
- Pumping resumes once the water level rises above the foot valve
| Type | Shallow Well Jet |
| Series | JRS |
| Power Rating | 3/4 hp |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| Dimensions | 9.15 in W x 8 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Flow Rate | 5.2 gpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 3/4 hp |
| Impeller Type | Noryl® |
| Inlet Size | 1-1/4 in |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Pressure | 50 psi |
| Maximum Suction Lift | 25 ft |
| Motor Speed | 3500 rpm |
| Outlet Size | 1 in |
| Phase | 1 |
| Temperature Rating | 140 deg F |
| Brand | Goulds |
| UNSPSC | 40151511 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666156860 |
| Manufacturer Part Number | JRS7 |
1-Phase Motor
CSA/CUS Certified|CSA LR38549|FDA Compliant
Homes, Cottages and Booster Services
Price/Availability Accessible On Login

GouldsJRS Shallow Well Jet Pump, 3/4 hp, 120/240 VAC

