Submersible Pump Motor, 5 hp, 200 VAC, 3 ph, 3600 rpm
PartGLDM50430
MFGM50430
Description
CentriPro® Submersible Pump Motor, Variable Speed 3-Wire, 5 hp, 200 V AC, 18.3 A Full Load, 60 Hz Frequency, 3 ph, 3450 rpm Speed, CCW Rotation, 1.15 Service Factor, 3-Shoe Thrust Bearing, Top and Bottom Mounting, 86 deg F, 304 Stainless Steel, 4 in Dia x 21.7 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Use with our CentriPro® quick disconnect or CSCR style control boxes
- Laser welded - 21st century welding technology for improved welds
- 700 lb thrust rating - much higher than competitive motors
- Precision machined, 1-piece, stainless steel castings used for upper and lower end bells
- Water-filled design with non-toxic propylene glycol solution to protect the motor during shipping and storage
- Built-in check valve allows well water to enter motor as needed
- Replaceable motor lead is held in place by (2) screws for controlled compression - no danger of stripping the lead threads
Xylem Applied Water now offers a competitive line of CentriPro® 4 in submersible motors. Our initial offering includes 1/2 -11/2 hp, single-phase motors. The motors feature built-in lightning/surge protection. All have a 700# thrust bearing as compared to our major competitor's 300# and 650# ratings. The 1/2 - 1 hp, 3-wire and all 2-wire models have on- winding thermal overloads.
| Power Rating | 5 hp |
| Voltage Rating | 200 VAC |
| Phase | 3 ph |
| Speed | 3600 rpm |
| Amperage Rating | 18.3 A Full Load |
| Bearing Type | 3-Shoe Thrust |
| Dimensions | 4 in Dia x 21.7 in L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Horsepower | 5 hp |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Type | Top and Bottom |
| Rotation | CCW |
| Service Factor | 1.15 |
| Temperature Rating | 86 deg F |
| Type | Variable Speed 3-Wire |
| Brand | CentriPro® |
| UNSPSC | 40101700 |
| Manufacturer | Xylem |
| UPC | 697666523631 |
| Manufacturer Part Number | M50430 |
cCSAus CAN 22.2|ANSI/NSF 61 Annex G 4P49|UL 778
Residential Water Applications
Price/Availability Accessible On Login

CentriPro®Submersible Pump Motor, 5 hp, 200 VAC, 3 ph, 3600 rpm

