Relexa® Plus 65 Rainshower Shower Head, 2-9/16 in Dia, 1-Function, 2.5 gpm, Brushed Nickel InfinityFinish
PartGRO28342EN0
MFG28342EN0
Description
GROHE Shower Head, Relexa Plus 65, 2.5 gpm, 1/2 in, Round, Number of Sprays: 1, Spray Pattern: Full Body, Wall Mount, 80 psi, 2.56 in Head, 2-11/16 in Overall Height, Metal, Brushed Nickel Infinity, Import
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Non-adjustable shower head
- FNPT connection
- Speed Clean® anti-lime system
- Max flow rate: 2.5 gpm at 80 psi (9.5 L/min)
Every GROHE® component is designed and manufactured to show minimum signs of wear under the most extreme, abusive conditions imaginable. From every component, however small, is essential to the extraordinary durability and operation of GROHE® products. Whether you need to freshen up or unwind, our Relax shower line - featuring GROHE® DreamSpray features advanced shower engines to deliver precise and consistent water distribution throughout any spray pattern for an unparalleled and custom showering experience technology delivers.
| Type | Rainshower |
| Number of Functions | 1 |
| Diameter Range | 1 to 4 in |
| Flow Rate | 2.5 gpm |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Relexa® Plus 65 |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 2-9/16 in |
| Finish/Color | Brushed Nickel InfinityFinish |
| Connection Size | 1/2 in |
| Domestic/Import | Import |
| Head Size | 2.56 in |
| Material | Metal |
| Maximum Flow Rate | 2.5 gpm |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Sprays | 1 |
| Overall Height | 2-11/16 in |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Shape | Round |
| Spray Pattern | Full Body |
| Brand | GROHE |
| Package Width | 2.752 in |
| Package Height | 2.752 in |
| UNSPSC | 30181801 |
| Package Length | 3 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | GROHE AG |
| UPC | 4005176877629 |
| Manufacturer Part Number | 28342EN0 |
Limited Lifetime
ASME A112.18.1|CSA B125.1|CalGreen Compliant|cUPC Listed|Energy Policy Act of 1992
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

GROHERelexa® Plus 65 Rainshower Shower Head, 2-9/16 in Dia, 1-Function, 2.5 gpm, Brushed Nickel InfinityFinish

