Teflon Tape, 1/2 in W, 260 in L, White
PartHER15162
MFG15162
Description
Hercules® Pipe Joint Tape, 260 in Length, 1/2 in Width, 500 deg F Maximum Operating, -450 deg F Minimum Operating, 1000 psi Pressure, PTFE, White
Price/Availability Accessible On Login
Hercules plumbing chemicals and products were designed to make a professional plumber's job easier and faster. Hercules is well-known for its Sta Put plumbers putty, Hercules for hands, Glug, Megaloc thread sealant, Johni bolts and Johni rings, and more recently Megatape, Haymaker, and Sludgehammer. For nearly 100 years, loyal customers have come to trust the Hercules name to provide the highest quality products available.
| Type | Standard |
| Width | 1/2 in |
| Length | 260 in |
| Color | White |
| Material | TFE |
| Maximum Operating Temperature | 500 deg F |
| Minimum Operating Temperature | -450 deg F |
| Pressure Rating | 1000 psi |
| Temperature Rating | -450 to 500 deg F |
| Brand | Hercules® |
| UNSPSC | 31201514 |
| Country of Origin | MY |
| Manufacturer | Oatey |
| UPC | 032628151628 |
| Manufacturer Part Number | 15162 |
MIL Spec T-27720A (ASG)
Chemical Processing Equipment, Electrical Insulation and Mechanical Applications
Price/Availability Accessible On Login

Hercules®Teflon Tape, 1/2 in W, 260 in L, White

