Aquastat Immersion Well, 1/2 in, NPT x 3/4 in, Bushing
PartHTPPMW3SENP1
MFGPMW-3SENP-1
Description
HTP Aquastat Immersion Well, For Use With: SuperStor® Ultra Model SSU-20/30/30LB/45/60/80/119/45C/60C/80C/119C/45DW/60DW/80DW/119DW/SuperStor® Ultra Solar Indirect Water Heaters, 1/2 in NPT x 3/4 in Bushing
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
The Aquastat Immersion Well is where an immersion type sensor or aquastat is connected to an HTP tank. This well has a half inch threading connection and includes a 3/4 in bushing.
| Type | Well |
| Height | 1.2 in |
| Length | 5 in |
| Specifications | 1/2 in NPT x 3/4 in Bushing |
| Suitable For Use With | SuperStor® Ultra Model SSU-20/30/30LB/45/60/80/119/45C/60C/80C/119C/45DW/60DW/80DW/119DW/SuperStor® Ultra Solar Indirect Water Heaters |
| Width | 8.65 in |
| Brand | HTP |
| UNSPSC | 40101800 |
| Manufacturer | Heat Transfer Products |
| Manufacturer Part Number | PMW-3SENP-1 |
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

HTPAquastat Immersion Well, 1/2 in, NPT x 3/4 in, Bushing

