1630 Gutter Assembly, 6 in Dia, 3 in Outlet, FNPT, Poly Dome
PartJRS1630T03U
MFG1630T03 (-U)
Description
Smith® Gutter Roof Drain, Canopy, Series: 1630, 3 in Outlet, Thread, Cast Iron Drain, 4-1/2 in Grid, Bronze Grid, Duco Coated, 6 in Dia
Price/Availability Accessible On Login
Used in gutters where a drain is required for connecting to the downspout leader. Flashing arrangement design permits removal of dome or flat strainer without disturbing flashing clamp and gutter liner.
| Type | Gutter Assembly |
| Diameter | 6 in |
| Outlet Size | 3 in |
| Connection Type | FNPT |
| Dome Material | Poly |
| Series | 1630 |
| Dimensions | 6 in Dia |
| Drain Material | Cast Iron |
| Finish | Duco Coated |
| Grid Material | Bronze |
| Grid Size | 4-1/2 in |
| Brand | Smith® |
| UNSPSC | 40141700 |
| Manufacturer | Jay R. Smith Mfg. Co |
| UPC | 727753076235 |
| Manufacturer Part Number | 1630T03 (-U) |
Bronze Flashing Clamp, Bronze Top Secured, High Dome and Brass Vandal Proof Screws
1 Year
ASPE Listed|ASSE Specified|PDI Certified
Price/Availability Accessible On Login

Smith®1630 Gutter Assembly, 6 in Dia, 3 in Outlet, FNPT, Poly Dome

