1770 Downspout, 6 in, No Hub, Rough Bronze
PartJRS1770Y06RB
MFG1770Y06RB
Description
Smith® Flange Downspout Nozzle, Series: 1770, 6 in No Hub, Cast Bronze, Rough Bronze, 7-1/4 in Dia
Price/Availability Accessible On Login
- Nozzle design diverts water away from building, eliminating wall stains
- Blends aesthetically with the outside of the building
- No sharp edges like other materials
- Nozzles are considered ornamental
- Wall flange covers rough opening
- Slides over or threads onto PVC and cast iron pipe
Used as a parapet overflow or at the base of a wall where a concealed leader discharges rainwater to the ground. The nozzle design diverts water away from the building, eliminating wall stains. The wall flange covers thorough opening.
| Nominal Size | 6 in |
| End Style | No Hub |
| Finish | Rough Bronze |
| Series | 1770 |
| Dimensions | 7-1/4 in Dia |
| Material | Cast Bronze |
| Specifications | 6 in No Hub |
| Type | Flange |
| Brand | Smith® |
| UNSPSC | 40141700 |
| Manufacturer | Jay R. Smith Mfg. Co |
| UPC | 727753403826 |
| Manufacturer Part Number | 1770Y06RB |
Limited
Price/Availability Accessible On Login

Smith®1770 Downspout, 6 in, No Hub, Rough Bronze

