1850 Roof Drain & Overflow Assembly, 12 in Dia, 6 in Outlet, No Hub, Poly Dome, Deck Plate
PartJRS1850Y06
MFG1850Y06
Description
Smith® Roof and Overflow Drain, Series: 1850, 6 in Outlet, No-Hub Connection, Cast Iron Drain, 12 in Dia x 40 in OAL Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Duco cast iron body, double deck plate with securing holes, combined flashing clamp and gravel stop for roof drain and external water dam for overflow drain, both with polyethylene dome
- 71.5 sq-in free area
- Note: stated flow rates for roof drains are based on particular test piping configurations and dimensions
- Installed roof drain flow rates cannot be stated unless the attached piping configuration is known and the effects of the drainage calculated
| Type | Roof & Overflow Assembly |
| Diameter | 12 in |
| Outlet Size | 6 in |
| Connection Type | No Hub |
| Dome Material | Poly |
| Deck Plate (Yes/No) | Yes |
| Sump Receiver (Yes/No) | No |
| Underdeck Clamp (Yes/No) | No |
| Water Dam (Yes/No) | No |
| Series | 1850 |
| Dimensions | 12 in Dia x 40 in OAL |
| Drain Material | Cast Iron |
| Brand | Smith® |
| UNSPSC | 40141700 |
| Manufacturer | Jay R. Smith Mfg. Co |
| UPC | 727753421011 |
| Manufacturer Part Number | 1850Y06 |
Limited
Price/Availability Accessible On Login

Smith®1850 Roof Drain & Overflow Assembly, 12 in Dia, 6 in Outlet, No Hub, Poly Dome, Deck Plate

