2110 Trap Primer Floor Drain, 2 in Outlet, No Hub, 8 in Round Cast Iron Top
PartJRS2110Y02NBP
MFG2110Y02 (-NB-P050)
Description
Smith® Floor Drain, Medium Duty, 2 in Outlet, No-Hub, Cast Iron Drain, 8 in Grid, Cast Iron Grid, Duco Coated, 12 in Dia
Price/Availability Accessible On Login
Used in moderate traffic areas where waste water contains no sediment or debris and floor construction requires shallow drain body. Body flange and flashing collar serve as anchor in on grade locations and as flashing clamp when installed in waterproof floors.
| Type | Trap Primer Body & Top |
| Outlet Size | 2 in |
| Connection Type | No Hub |
| Grid Size | 8 in |
| Grid Shape | Round |
| Grid Material | Cast Iron |
| Series | 2110 |
| Vandal Resistant (Yes/No) | No |
| Dimensions | 12 in Dia |
| Drain Material | Cast Iron |
| Finish | Nickel Bronze |
| Brand | Smith® |
| UNSPSC | 40141759 |
| Manufacturer | Jay R. Smith Mfg. Co |
| UPC | 727753115910 |
| Manufacturer Part Number | 2110Y02 (-NB-P050) |
Flashing Collar, Cast Iron Bar Grate, 8-1/2 in Nickel Bronze Round Top and P050 1/2 in Trap Primer Connection
ASME A112.6.3-2001|ASPE Specified|ASSE Listed|PDI Certified|US Government Spec WW-P-541-B
Moderate Traffic Areas
Price/Availability Accessible On Login

Smith®2110 Trap Primer Floor Drain, 2 in Outlet, No Hub, 8 in Round Cast Iron Top

