2340 Floor Drain, 4 in Outlet, No Hub, 12 in Round Cast Iron Top
PartJRS2340Y4
MFG2340Y04
Description
Smith® Floor Drain, Heavy Duty, Series: 2340, 4 in Outlet, No-Hub, Cast Iron Drain, 11-1/2 in Grid, Cast Iron Grid, Duco Coated, 15-1/4 in Dia
Price/Availability Accessible On Login
Used in heavy duty traffic areas where large top drain is required. Adjustable top collar permits accurate positioning of grate to meet finished floor level.
| Type | Body & Top |
| Outlet Size | 4 in |
| Connection Type | No Hub |
| Grid Size | 12 in |
| Grid Shape | Round |
| Grid Material | Cast Iron |
| Series | 2340 |
| Vandal Resistant (Yes/No) | No |
| Dimensions | 15-1/4 in Dia |
| Drain Material | Cast Iron |
| Finish | Cast Iron |
| Brand | Smith® |
| UNSPSC | 40141759 |
| Manufacturer | Jay R. Smith Mfg. Co |
| UPC | 727753148260 |
| Manufacturer Part Number | 2340Y04 |
Flashing Collar, 12 in Adjustable Round Top, Cast Iron Tractor Grate
ASPE Specified|ASSE Listed|PDI Certified
Traffic Areas
Price/Availability Accessible On Login

Smith®2340 Floor Drain, 4 in Outlet, No Hub, 12 in Round Cast Iron Top

