Floor Sink, 8 x 8 x 6 in, Square, 2 in, No Hub, Nickel Bronze 1/2 Grate
PartJRS3101Y0212
MFG3101Y02 (-12)
Description
Smith® Sani-Ceptor® Sanitary Floor and Indirect Waste Drain, Series: 3101, 2 in Outlet, No-Hub Connection, 8-1/2 in Grid, Nickel Bronze Grid, Acid Resistant Coated, 10 in W Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
Used in kitchens, hospitals, food markets, restaurants, schools and all types of food handling areas where the ultimate in sanitation is desirable and a medium capacity receptor is required.
| Type | Complete |
| Shape | Square |
| Length | 8 in |
| Width | 8 in |
| Depth | 6 in |
| Connection Type | No Hub |
| Outlet Size | 2 in |
| Grate Material | Nickel Bronze |
| Grate Type | 1/2 |
| Dimensions | 10 in W |
| Finish | Acid Resistant Coated |
| Grid Material | Nickel Bronze |
| Grid Size | 8-1/2 in |
| Series | 3101 |
| Brand | Smith® |
| UNSPSC | 40141759 |
| Manufacturer | Jay R. Smith Mfg. Co |
| UPC | 727753176898 |
| Manufacturer Part Number | 3101Y02 (-12) |
Acid Resistant Coated Interior, Cast Iron Medium Flanged Receptor, 8-1/2 in Nickel Bronze Square Top, White ABS Sediment Bucket and Nickel Bronze Rim and 1/2 Nickel Bronze Secured Grate
ASPE Specified|ASSE Listed|PDI Certified
Kitchens, Hospitals, Food Markets, Restaurants and Schools
Price/Availability Accessible On Login

Smith®Floor Sink, 8 x 8 x 6 in, Square, 2 in, No Hub, Nickel Bronze 1/2 Grate

