Purist® Drawer Pull, 5 in, Drawer Pull, Cabinet Mount, Zinc, Vibrant® Brushed Vibrant Brushed Bronze
PartKOH25498BV
MFG25498-BV
Description
Kohler®, 25498-BV, Drawer Pull, Series: 25498, Cabinet Mounting, 7 in Overall Length, 1-1/4 in Overall Width, Zinc, Vibrant® Brushed Bronze
Price/Availability Accessible On Login
- Premium metal construction
- Kohler® finishes resist corrosion and tarnishing
- Coordinates with Purist® faucets and accessories to complete your bathroom
Purist® accessories combine architectural forms with sensual design lines for a modern, minimalist look. Featuring a straight bar style and modern appearance, this drawer pull brings understated style to your bath or powder room, blending in beautifully.
| Type | Pull/Knob |
| Color Family | Bronze |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Bronze |
| Collection | Purist® |
| Dimensions | 7 in L x 1-1/4 in W |
| Finish | Vibrant Brushed Bronze |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Cabinet |
| Overall Length | 7 in |
| Overall Width | 1-1/4 in |
| Series | 25498 |
| Specifications | 5 in Drawer Pull, Cabinet Mount |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30162300 |
| Alternate Part Number 1 | K-25498-BV |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612787149 |
| Manufacturer Part Number | 25498-BV |
Installation Hardware and Template
1 year Limited
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Purist® Drawer Pull, 5 in, Drawer Pull, Cabinet Mount, Zinc, Vibrant® Brushed Vibrant Brushed Bronze

