sok® Drop-In Bath Tub, 104 x 41 x 23-11/16 in, Center Drain, White
PartKOHK1166C1WHT
MFG1166-C1-0
Description
Kohler® Bathtub, Sok® Collection, Chromatherapy/Effervescence Bath Therapy, Rectangle Shape, 104 in Length, 41 in Width, 26-1/2 in Height, 185 gal Water, Center Drain Location, 1-1/2 in Drain, 60 x 25-1/2 in Bottom/84 x 31-1/2 in Top Basin Bathing Well, 24-5/8 in Overflow Height, Drop-In Mounting, Acrylic, White
Price/Availability Accessible On Login
- Chromatherapy lighting allows you to select a preferred color scheme to suit your mood
- Built-in heater
- Remote control
- Overflow channel for deep soak and unique infinity pool effect
- Spacious design accommodates up to two bathers
Escape with a partner in this ultra-deep and private retreat. With a continuous flow of water cascading over the sides of the basin, the sok bath offers whole-body immersion as chromatherapy surrounds you with calming colored lights. Effervescence ports release thousands of tiny champagne-like bubbles, creating a luxurious sensory experience for two.
| Type | Drop-In |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 76 to 104 in |
| Overall Width Range | 37 to 41-5/8 in |
| Height | 23-11/16 in |
| Drain Location | Center |
| Collection | Sok® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Length | 104 in |
| Width | 41 in |
| Bath Therapy Type | Chromatherapy/Effervescence |
| Bathing Well Size | 60 x 25-1/2 in Bottom/84 x 31-1/2 in Top Basin |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Drop-In |
| Overflow Height | 24-5/8 in |
| Shape | Rectangle |
| Water Capacity | 185 gal |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Alternate Part Number 1 | K-1166-C1-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531444493 |
| Manufacturer Part Number | 1166-C1-0 |
1 Year Limited
ASME A112.19.7/CSA B45.10|ASTM E162/E662|CSA B45.5/IAPMO Z124|CSA C22.2 No. 218.2|Greenguard UL 2818 Gold|ICC/ANSI A117.1|UL 1795
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®sok® Drop-In Bath Tub, 104 x 41 x 23-11/16 in, Center Drain, White

