Rainshower Shower Head, 10 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Matte Black
PartKOHK13689GBL
MFG13689-G-BL
Description
Kohler® Showerhead, Contemporary, Series: 13689-G, 1.75 gpm, 1/2-14 NPT, Round, Number of Sprays: 1, Spray Pattern: Rain, 80 psi, 10 in Dia Head, 10 in Overall Length, 10 in Overall Width, 2-3/4 in Overall Height, Brass, Matte Black
Price/Availability Accessible On Login
- Single-function rainhead
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
- 1.75 gpm (6.6 lpm) maximum flow rate
- Requires K-7392, K-7394, or K-7396 shower arm (sold separately)
Enjoy a shower that simulates the soaking deluge of a warm summer downpour. This contemporary-style rainhead features innovative Katalyst air-induction technology, which efficiently mixes air and water to produce large water droplets and deliver a powerful, thoroughly drenching overhead shower experience. Its clean good looks and durable finish coordinate with many other Kohler® faucets and accessories.
| Type | Rainshower |
| Number of Functions | 1 |
| Diameter Range | 8-1/8 to 10-5/8 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Black |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 10 in |
| Finish/Color | Matte Black |
| Connection Size | 1/2-14 NPT |
| Head Size | 10 in Dia |
| Material | Brass |
| Number of Sprays | 1 |
| Overall Height | 2-3/4 in |
| Overall Length | 10 in |
| Overall Width | 10 in |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | 13689-G |
| Shape | Round |
| Spray Pattern | Rain |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181801 |
| Alternate Part Number 1 | K-13689-G-BL |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612735164 |
| Manufacturer Part Number | 13689-G-BL |
Lifetime Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|DOE Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense®
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Rainshower Shower Head, 10 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Matte Black

