Purist® Towel Bar, 18 in L, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK14435BN
MFG14435-BN
Description
Kohler® Towel Bar, Purist®, 18 in Bar Length, 19-11/16 in Overall Length, 2-13/16 in Overall Depth, 1-7/8 in Overall Height, 1-7/8 in Base, Brass, Vibrant® Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Coordinates with other products in the Purist collection
Purist® accessories combine architectural forms with sensual design lines for a modern, minimalist look. Featuring a simple round bar mounted to the wall by circular plates, this towel bar brings the art of simplicity to your bath or powder room, blending in beautifully with the Purist® Collection.
| Type | Bar |
| Color Family | Nickel |
| Bar Length | 18 in |
| Collection | Purist® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Base Size | 1-7/8 in |
| Material | Brass |
| Overall Depth | 2-13/16 in |
| Overall Height | 1-7/8 in |
| Overall Length | 19-11/16 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181602 |
| Alternate Part Number 1 | K-14435-BN |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 087206870682 |
| Manufacturer Part Number | 14435-BN |
Installation Tools
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Purist® Towel Bar, 18 in L, Vibrant Brushed Nickel

