Step Can, 13 gal, Capacity, 13 in L, Stainless Steel, Black
PartKOHK20940BST
MFG20940-BST
Description
Kohler® Step Can, Series: 20940, 13 gal, 13 in Length, 16-13/16 in Width, 26-3/8 in Height, Rectangular, Stainless Steel, Black, Brushed Stainless Steel, Foot Pedal Opening, 36.2 in Opening
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Designed to fit any brand of 13-gallon (49-liter) trash bag
- Fingerprint-resistant finish stays clean longer
- Hands-free operation with durable metal foot pedal
- Raised liner and rotating, locking rim for easy bag changes
- Quiet-Close lid closes gently and silently
- Space-saving profile fits snugly against wall or cabinets
- Hinge design protects wall from scuffs
- Removable plastic liner is easy to clean
- Cleans easily with a microfiber cloth
- No need for chemicals or abrasives
Crafted with thoughtful details and smart functionality, the Kohler® step can collection will simplify your daily routine at home and meet the style demands of its surroundings. This 13 gal rectangular step can has been designed to fit any brand of 13 gal trash bags. It opens with a sturdy foot pedal, allowing for hands-free operation. The trash can has an efficient footprint with clean lines and flush features, so it can be placed right against the wall or cabinet. A raised liner and rim-lock make bag changes easy, and the fingerprint-proof finish stays cleaner longer.
| Type | Trash Can |
| Color Family | Black |
| Capacity | 13 gal |
| Color | Black |
| Finish | Brushed Stainless Steel |
| Finish/Color | Black Stainless |
| Height | 26-3/8 in |
| Length | 13 in |
| Material | Stainless Steel |
| Opening Size | 36.2 in |
| Opening Type | Foot Pedal |
| Series | 20940 |
| Shape | Rectangular |
| Width | 16-13/16 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 24112200 |
| Alternate Part Number 1 | K-20940-BST |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612677792 |
| Manufacturer Part Number | 20940-BST |
10 Years Limited
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Kohler®Step Can, 13 gal, Capacity, 13 in L, Stainless Steel, Black

