Farmstead® Single Bowl Kitchen Sink, Top/Wall Mount, 45 x 25 in, 9 in Bowl Depth, 2-Hole, Cast Iron, White
PartKOHK211032HWWHT
MFG21103-2HW-0
Description
Kohler® Kitchen Sink, Farmstead®, Rectangular, 41-1/4 in L x 21-5/8 in W x 9 in D Bowl, 3-7/8 in Drain Opening, 2 Faucet Holes, 4 in Faucet Hole Spacing, 1 Basin, 45 in L x 25 in W x 13-7/8 in H, Floor Mount, Enameled Cast Iron, White
Price/Availability Accessible On Login
- Painted White underside finish
- Single bowl
- 9 in (229 mm) depth provides generous workspace
- Integral apron and backsplash
Bringing sophistication and warmth to your kitchen, the Farmstead® sink reimagines the traditional farmhouse sink with a clean, contemporary update. Crafted from Kohler® enameled cast iron with a sleek painted underside, the Farmstead® sink can be installed wall-mount with legs or top-mount with custom cabinetry, giving it the look of a unique, hand-constructed piece of furniture. The sink comes with seven custom accessories to simplify food prep and cleanup.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Top/Wall |
| Number of Bowls | 1 |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Overall Length Range | 39 to 79 in |
| Overall Width Range | 23 to 29-7/8 in |
| Bowl Depth | 9 in |
| Color Family | White |
| Material | Cast Iron |
| Collection | Farmstead® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Bowl Size | 41-1/4 in L x 21-5/8 in W x 9 in D |
| Drain Opening Size | 3-7/8 in |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 45 in L x 25 in W x 13-7/8 in H |
| Overall Length | 45 in |
| Overall Width | 25 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-21103-2HW-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612725554 |
| Manufacturer Part Number | 21103-2HW-0 |
(1) K-21113 Walnut Cutting Board, (1) K-21112 Multi Purpose Grated Rack, (1) K-21108 Utility Rack, (1) K-21109 Utility Rack with Soaking Cup, (1) K-21110 Left Sink Rack, (1) K-21111 Right Sink Rack (1) K-21114 Towel Bar and Mounting Hardware
Lifetime Limited
ASME A112.19.1/CSA B45.2
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Farmstead® Single Bowl Kitchen Sink, Top/Wall Mount, 45 x 25 in, 9 in Bowl Depth, 2-Hole, Cast Iron, White

