Shift®+ Hand Shower Head, 2-Function, 1.75 gpm, Polished Chrome
PartKOHK21335GCP
MFG21335-G-CP
Description
Kohler® Hand Shower, Multi-Function, Series: 21335-G, Shift™ Collection, 1.75 gpm Flow Rate, Round Shape, 2 Sprays, Spray Pattern: Full-Coverage and Targeted, 80 psi Pressure, 1-3/16 in Dia Head, 9-13/16 in Overall Height, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
- Multifunction handshower offers full coverage and targeted massage spray settings
- Ergonomic design is comfortable and easy to grip
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
- This product can help a building earn Water Efficiency points in LEED Green Building Rating System
- Requires K-8593 or K-9514 shower hose (sold separately)
The clean contemporary look of the Shift®+ Round hand shower complements a wide variety of style lines. Two spray options give you a Personalized water experience, allowing you to target specific areas with a concentrated massage or full-coverage setting. This Shift model also features a lower flow rate for conserving water without compromising performance.
| Type | Hand Shower Head |
| Color Family | Chrome |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Collection | Shift®+ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Functions | 2 |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Head Size | 1-3/16 in Dia |
| Number of Sprays | 2 |
| Overall Height | 9-13/16 in |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | 21335-G |
| Shape | Round |
| Spray Pattern | Full-Coverage and Targeted |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181803 |
| Alternate Part Number 1 | K-21335-G-CP |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612694638 |
| Manufacturer Part Number | 21335-G-CP |
Limited Lifetime
ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|DOE - Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense®
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Shift®+ Hand Shower Head, 2-Function, 1.75 gpm, Polished Chrome

