Purist® Hand Shower, ADA, 3-Function, 1.75 gpm, Vibrant Brushed Moderne Brass
PartKOHK22178G2MB
MFG22178-G-2MB
Description
Kohler®, 22178-G-2MB, Hand Shower, Multi-Function, Series: 22178-G, Purist® Collection, 5 in Shower Head Diameter, 3-Function Shower Head Patterns, 1.75 gpm Flow Rate, 60 in Hose Length, Full Coverage/Pulsating Massage/Silk Spray, 45 psi Pressure, 1/2 in Connection, Vibrant Brushed Moderne Brass, 11-3/16 in H x 3-7/8 in W Dimensions, With Slide Bar: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Multifunction showerhead and handshower each have advanced spray engines to provide three experiences - full coverage, pulsating massage, and silk spray
- Pulsating massage spray targets sore muscles to ease away aches and pains
- Thumb tab allows for a smooth transition between sprays
- Combination of balance, weight, grip, and angle makes this handshower comfortable and easy to use
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
- Slidebar features adjustable mounting brackets for installation flexibility
- Coordinates with Purist, Stillness, and Composed faucets and accessories
- Features a nonpositive shutoff - water-saving pause mode to temporarily reduce water flow
- Pause feature temporarily pauses water flow to conserve water while you lather, shave, or shampoo
This all-in-one kit makes it easy to upgrade your showering space with a KOHLER® Purist multifunction handshower. The complete wall-mount kit includes the handshower, hose, slidebar and slidebar trim. An advanced spray engine provides three experiences—full coverage, pulsating massage or silk spray—all enhanced with Katalyst® air-induction technology for a completely indulgent showering experience. Ergonomic design offers ideal balance and weight in the hand.
| Type | Hand Shower |
| Color Family | Brass |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Collection | Purist® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Number of Functions | 3 |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Moderne Brass |
| Connection Type | 1/2 in |
| Dimensions | 11-3/16 in H x 3-7/8 in W |
| Hose Length | 60 in |
| Material | Brass/Plastic |
| Pressure Rating | 45 psi |
| Series | 22178-G |
| Shower Head Diameter | 5 in |
| Shower Head Patterns | 3-Function |
| Spray Type | Full Coverage/Pulsating Massage/Silk |
| With Slide Bar Yes/No | Yes |
| Brand | Kohler® |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711019424 |
| Manufacturer Part Number | 22178-G-2MB |
Purist® 1.75-gpm multifunction handshower, 60 in metal hose, 30 in slidebar and contemporary slidebar trim
Limited Lifetime
ADA compliance|DOE Energy Policy Act 1992|California Energy Commission (CEC) Compliance|ICC/ANSI A117.1|ASME A112.18.1/CSA B125.1|EPA WaterSense® Certified
For use with any KOHLER showerhead
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Purist® Hand Shower, ADA, 3-Function, 1.75 gpm, Vibrant Brushed Moderne Brass

