Purist® Shower System with Handshower, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK22181GBN
MFG22181-G-BN
Description
Kohler®, 22181-G-BN, Hand Shower, Series: 22181-G, Purist® Collection, 1.75 gpm Flow Rate, Wall Mounting, Metal, Vibrant® Brushed Nickel, 30-3/16 in H x 5-7/8 in W x 5-5/8 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Performance showering packages offer increased functionality and simplify the ordering process
- Single lever handle provides on/off activation and temperature setting with a single operation
- Multifunction handshower with advanced spray engine provides three experiences - full coverage, pulsating massage and silk spray
- Thumb tab allows for a smooth transition between sprays
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
- Coordinates with Purist faucets, accessories, and showering components to complete your bathroom
- Requires Rite-Temp pressure-balancing valve (sold separately)
- Features a nonpositive shutoff - water-saving pause mode to temporarily reduce water flow
Take the guesswork out of designing a custom shower with this Purist® Essentials performance showering package. An easy way to upgrade your master or secondary bath, the package includes a multifunction showerhead and handshower, handshower hose, slidebar kit, shower arm with diverter, and Rite-Temp® valve trim featuring a lever handle. Complete this package with a Rite-Temp® pressure-balancing valve, which maintains your desired water temperature during pressure fluctuations.
| Type | Shower System with Handshower |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Purist® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Dimensions | 5-5/8 in L x 5-7/8 in W x 30-3/16 in H |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Hand Shower Yes/No | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Hose Size | 60 in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Functions | 3 |
| Number of Handles | 1 |
| Number of Spray Functions | 3 |
| Pressure Rating | 45 psi |
| Series | 22181-G |
| Shower Flow Rate | 1.75 gpm |
| Spray Pattern | Full Coverage/Pulsating Massage/Silk |
| Trim Size | 6-13/16 in Dia |
| Valve/Cartridge Type | Pressure Balanced |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181800 |
| Alternate Part Number 1 | K-22181-G-BN |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612744890 |
| Manufacturer Part Number | 22181-G-BN |
Showerhead, Shower Arm with Diverter, 30 in Slidebar Kit and Fort® Rite-Temp® Valve Trim
Lifetime Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|DOE Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense® Certified|ICC/ANSI A117.1|OBC Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Purist® Shower System with Handshower, Vibrant Brushed Nickel

