Square Grab Bar, ADA, 36 in L, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK23296BN
MFG23296-BN
Description
Kohler® Grab Bar, Series: 23296, Square Collection, 37-15/16 in Length, 2-5/16 in Width, 2 in Height, 300 lb Load, Wall Mounting, Zinc, Vibrant® Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- 36 in (914 mm) bar
- Provides minimum 300 lb load capacity
- Coordinates with other products in the Square collection
Sometimes the most simple things can create all the attention. Introducing Square. Kohler® bathroom accessory line where one clean, simple shape can give you so many decorating possibilities.
| Type | Standard |
| Collection | Square |
| Color Family | Nickel |
| Length | 36 in |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Height | 2 in |
| Load Capacity | 300 lb |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Series | 23296 |
| Width | 2-5/16 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 42211608 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612792860 |
| Manufacturer Part Number | 23296-BN |
Installation Hardware and Template
Lifetime Limited
ADA Compliant|ICC/ANSI A117.1|CSA Approved
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Square Grab Bar, ADA, 36 in L, Vibrant Brushed Nickel

