Components® Grab Bar, ADA, 44-3/8 in L, Vibrant Brushed Moderne Brass
PartKOHK251622MB
MFG25162-2MB
Description
Kohler® Grab Bar, Series: K-25162, Components™ Collection, 1-1/4 in Diameter, 44-3/8 in Length, 2-3/4 in Width, 2-3/8 in Height, 300 lb Load, Wall Mounting, Zinc, Vibrant® Brushed Moderne Brass
Price/Availability Accessible On Login
- 42 in (1067 mm) bar
- Provides minimum 300 lb load capacity
- Coordinates with other products in the Components collection
Modern form meets modern function: the KOHLER® Components collection is defined by controlled forms and stark precision in every line and angle. Each element is designed to feel like a minimalist piece of modern sculpture. Bring your signature bathroom look together with this contemporary grab bar in a finish to match your Components faucets.
| Type | Standard |
| Collection | Components® |
| Color Family | Brass |
| Length | 44-3/8 in |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Moderne Brass |
| Diameter | 1-1/4 in |
| Height | 2-3/8 in |
| Load Capacity | 300 lb |
| Material | Zinc |
| Mounting Type | Wall |
| Series | K-25162 |
| Width | 2-3/4 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 4.1 in |
| Package Height | 3.7 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Alternate Part Number 1 | K-25162-2MB |
| Package Length | 47.2 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612895301 |
| Manufacturer Part Number | 25162-2MB |
Installation Hardware and Template
Lifetime Limited
ADA Compliant|ANSI A117.1|ICC|CSA Approved
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Components® Grab Bar, ADA, 44-3/8 in L, Vibrant Brushed Moderne Brass

