Avec™ Alcove Bath Tub, ADA, 72 x 36 x 19-1/4 in, Right Hand Drain, White
PartKOHK25834RAWHT
MFG25834-RA-0
Description
Kohler®, 25834-RA-0, Bathtub, Avec™ Collection, Soaker Bath Therapy, 72 in Length, 36 in Width, 19-1/4 in Height, 82.42 gal Water, Right Drain Location, 1-1/2 in Drain, 13-1/4 in Soaking Depth, 19-3/8 in Overflow Height, Acrylic, White
Price/Availability Accessible On Login
- Integral lumbar support and neck rest offer extra comfort while bathing
- Low step-over height allows easy entry and exit
- Integral overflow reduces installation time
- Toe-tap drain color-matched to the bath
- Integral apron creates a clean, finished look
- Textured bottom surface
Defined by crisp lines and a clean, simple aesthetic, the KOHLER® Avec alcove bath complements a wide range of design languages. A slotted overflow and low step-over height combine to give you a deep soak while you relax against the softly angled lumbar support and raised neck rest. Avec also has an integral overflow and preinstalled toe-tap drain — color-matched to the bath — to make installation easier and create an amazing bathing experience. Settle in, lie back, and unwind in the Avec 72" x 36" rectangular alcove bath.
| Type | Alcove |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 72 to 72-1/2 in |
| Overall Width Range | 36 to 36-1/2 in |
| Height | 19-1/4 in |
| Drain Location | Right Hand |
| Collection | Avec™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Length | 72 in |
| Width | 36 in |
| Bath Therapy Type | Soaker |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Overflow Height | 19-3/8 in |
| Soaking Depth | 13-1/4 in |
| Water Capacity | 82.42 gal |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 39 in |
| Package Height | 23.25 in |
| Alternate Part Number 1 | K-25834-RA-0 |
| Package Length | 75.12 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711032355 |
| Manufacturer Part Number | 25834-RA-0 |
Limited Lifetime
Allows for deep soaking
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Avec™ Alcove Bath Tub, ADA, 72 x 36 x 19-1/4 in, Right Hand Drain, White

