Impro® Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, White
PartKOHK268010
MFG26801-0
Description
Kohler®, 26801-0, Toilet Seat, Series: 26801, Impro® Collection, Elongated Bowl, Slow Close Hinge, Closed Front, Plastic Hinge, 5-7/16 in Mounting Hole, 14-13/16 in Width, 1-13/16 in Height, 18-3/8 in Length, White
Price/Availability Accessible On Login
- Lid design conceals toilet seat to create a clean, sleek look
- Grip-Tight installation hardware makes it easy to fasten the seat everything is done from above the bowl
- Grip-Tight bumpers hold seat firmly in place
- ReadyLatch hinge provides a positive lock/unlock latch to securely hold seat in position, yet seat easily removes for cleaning or adjusting fit
- Single hinge cover simplifies cleaning
- Quiet-Close elongated lid and seat prevents slamming
- Contoured seat for user comfort
- Color-matched plastic hinges
- Toilet seats are not returnable to Kohler Co. if opened or outside of original packaging
- Fits most elongated toilets
Designed to fit most elongated toilets, this Impro toilet seat has a lid design that completely covers the seat for a clean, unified look to complement contemporary bathroom decor. The seat mounts easily from the top of the bowl using only a screwdriver, thus eliminating the need to reach under the bowl to tighten. And with other features like Grip-Tight bumpers that hold the seat firmly in place to prevent shifting, Quiet-Close technology to prevent the seat from slamming, and a ReadyLatch hinge to make seat removal easy for cleaning, we give you the right mix of functionality and style to bring comfort to your daily routines.
| Type | Standard |
| Collection | Impro® |
| Bowl Shape | Elongated |
| Front Type | Closed |
| Cover | Yes |
| Color Family | White |
| Material | Plastic |
| Finish/Color | White |
| Height | 1-13/16 in |
| Hinge Material | Plastic |
| Hinge Type | Slow Close |
| Length | 18-3/8 in |
| Mounting Hole Size | 5-7/16 in |
| Series | 26801 |
| Width | 14-13/16 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 2.81 in |
| Package Height | 21.75 in |
| Alternate Part Number 1 | K-26801-0 |
| Package Length | 15.13 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711055583 |
| Manufacturer Part Number | 26801-0 |
Limited
IAPMO/ANSI Z124.5
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Impro® Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, White

