27117 Adjustable Shower Holder, Wall Mount, For Occasion Bathroom Faucet and Accessories, 1/2 NPT Connection, Premium Metal
PartKOHK27117BN
MFG27117-BN
Description
Kohler®, 27117-BN, Shower Holder, Adjustable, Series: 27117, Wall Mounting, For Use With: Occasion Bathroom Faucet and Accessories, Specifications: 1/2 NPT Connection, Premium Metal, Vibrant Brushed Nickel, 2-11/16 in H x 2-3/4 in W x 3/8 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Handshower holder pivots and rotates to position handshower at desired angle
Unapologetically luxurious and truly unforgettable, KOHLER® Occasion bathroom faucets and accessories draw inspiration from 1960s Hollywood glamour and extravagance. The Occasion wall-mount handshower holder with integrated supply elbow features the collection's signature pentagonal design at its base, holding your handshower in position, pivoting and rotating to adjust the angle of the spray. A check valve prevents backflow. Coordinate it with your Occasion handshower, showerhead, and other accessories for a shower as fashionable as it is functional. Metal construction ensures long-lasting durability.
| Type | Hand Shower Holder |
| Color Family | Nickel |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Collection | Occasion® |
| Dimensions | 2-11/16 in H x 2-3/4 in W x 3/8 in L |
| Material | Premium Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Series | 27117 |
| Specifications | 1/2 NPT Connection |
| Suitable For Use With | Occasion Bathroom Faucet and Accessories |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 3.19 in |
| Package Height | 3.03 in |
| Package Length | 4.56 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612964892 |
| Manufacturer Part Number | 27117-BN |
check valve
Limited Lifetime
For use with a handshower and hose
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®27117 Adjustable Shower Holder, Wall Mount, For Occasion Bathroom Faucet and Accessories, 1/2 NPT Connection, Premium Metal

