Elate® Toilet Paper Holder, ADA, Wall Mount, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK27292BN
MFG27292-BN
Description
Kohler® Toilet Paper Holder, Series: 27292, Elate® Collection, 3-3/4 in Length, 2 in Width, Zinc, Vibrant® Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Coordinates with other products in the Elate collection
Minimalist in its design, the Elate® toilet paper holder works well in traditional as well as highly contemporary bathroom environments.
| Type | Toilet Paper Holder |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Elate® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Number of Dispensers | 1 |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Height | 3.55 in |
| Length | 4.55 in |
| Material | Zinc |
| Series | 27292 |
| Width | 7.3 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181610 |
| Alternate Part Number 1 | K-27292-BN |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612677464 |
| Manufacturer Part Number | 27292-BN |
Installation Hardware
Limited Lifetime
ADA Compliant|ICC/ANSI A117.1|CSA Approved
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Elate® Toilet Paper Holder, ADA, Wall Mount, Vibrant Brushed Nickel

