Composed Contemporary Panel, 5-7/16 in L, Tempered Glass, 3/8 in THK Glass
PartKOHK2771710LSHP
MFG27717-10L-SHP
Description
Kohler®, 27717-10L-SHP, Panel, Contemporary, Series: K-27717-10L, Composed Collection, 5-7/16 in Length, Tempered Glass Style, 3/8 in Glass Thickness, Glass, Bright Polished Silver
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- CleanCoat+ glass coating creates a hydrophobic barrier that repels water, soap scum, and residue, saving time and protecting shower doors 10 times longer than original CleanCoat
Built as part of KOHLER’s Composed collection, this premium fixed shower panel pairs minimalist styling with robust tempered glass construction for a clean and modern appearance. It is designed to complement contemporary bathroom aesthetics while ensuring long‑lasting durability. This product is for use with select KOHLER Composed and Components shower doors.
| Collection | Composed™ |
| Frame Finish/Color | Bright Polished Silver |
| Color Family | Chrome |
| Overall Height | 71-3/4 in |
| Overall Width | 58-15/16 in |
| Finish/Color | Bright Polished Silver |
| Glass Style | Tempered |
| Glass Thickness | 3/8 in |
| Length | 5-7/16 in |
| Material | Glass |
| Series | K-27717-10L |
| Type | Contemporary |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 36.94 in |
| Package Height | 4.19 in |
| Alternate Part Number 1 | K-27717-10L-SHP |
| Package Length | 81.19 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612881144 |
| Manufacturer Part Number | 27717-10L-SHP |
10 Years
PROP65
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Kohler®Composed Contemporary Panel, 5-7/16 in L, Tempered Glass, 3/8 in THK Glass

