Contemporary Shower Door, Polished Chrome Frame, 3/8 in THK Glass
PartKOHK2771810LCP
MFG27718-10L-CP
Description
Kohler®, 27718-10L-CP, Shower Door, Contemporary, Series: 27718-10L, Composed™ Collection, 3/8 in Glass Thickness, 70-7/16 in Overall Height, 27-5/16 in Overall Width, Glass, Polished Chrome Frame Finish/Color
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Frameless 3/8 in (10 mm) thick tempered glass
- CleanCoat+ glass coating creates a hydrophobic barrier that repels water, soap scum, and residue, saving time and protecting shower doors 10 times longer than original CleanCoat
Built as part of KOHLER’s Composed collection, this premium moving shower panel pairs minimalist styling with robust tempered glass construction for a clean and modern appearance. It is designed to complement contemporary bathroom aesthetics while ensuring long‑lasting durability. This product is for use with select KOHLER Composed and Components shower doors.
| Collection | Composed™ |
| Frame Finish/Color | Polished Chrome |
| Color Family | Chrome |
| Overall Height | 70-7/16 in |
| Overall Width | 27-5/16 in |
| Glass Thickness | 3/8 in |
| Material | Glass |
| Series | 27718-10L |
| Type | Contemporary |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 36.94 in |
| Package Height | 4.19 in |
| Alternate Part Number 1 | K-27718-10L-CP |
| Package Length | 81.19 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612881168 |
| Manufacturer Part Number | 27718-10L-CP |
10 Years
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Kohler®Contemporary Shower Door, Polished Chrome Frame, 3/8 in THK Glass

