Aquifer®+ High Impact Hollow Fiber Membrane Single Replacement Filter Cartridge, 3 in L x 3 in W x 10 in H, Plastic
PartKOHK29639
MFG29639-NA
Description
Kohler® Replacement Filter Cartridge, High Impact Hollow Fiber Membrane Single, Series: K-29639 Aquifer®+, 3-1/8 in Diameter, 3 in Length, 3 in Width, 10 in Height, Plastic
Price/Availability Accessible On Login
- Hollow fiber membrane technology reduces bacteria and virus in the water
- 0.85 gpm maximum flow rate at 60 psi
- Filter head automatically turns off water supply when cartridge is removed
Feel confident with every sip that you are getting nothing but the best for you and your family. Keep your Aquifer®+ water purification system flowing with this single replacement filter cartridge. This hollow fiber membrane filter works with the Aquifer®.
| Type | High Impact |
| Diameter | 3-1/8 in |
| Height | 10 in |
| Length | 3 in |
| Material | Plastic |
| Series | K-29639 Aquifer®+ |
| Width | 3 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 41104212 |
| Alternate Part Number 1 | K-29639-NA |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612755032 |
| Manufacturer Part Number | 29639-NA |
1 year Limited
CSA B483.1|NSF/ANSI 42/53/401|NSF Protocol P231/P473
For cold water use only
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Aquifer®+ High Impact Hollow Fiber Membrane Single Replacement Filter Cartridge, 3 in L x 3 in W x 10 in H, Plastic

