K-31315 Dual-compartment Trash Can, 22 L Capacity, 9-7/8 in L, Stainless Steel/Plastic, White
PartKOHK31315STW
MFG31315-STW
Description
Kohler®, 31315-STW, Trash Can, Dual-compartment, Series: K-31315, 22 L Capacity, 9-7/8 in Length, 14-11/16 in Width, 15-3/16 in Height, Stainless Steel/Plastic, White, Open Top Opening
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Space-saving profile and lidless design fits snugly against wall or cabinets
- Dual 3-gallon (11-liter) compartments for separating trash and recyclables
- Removable liners with built-in tabs secure bags in place
- Fingerprint-resistant finish stays clean longer
- Cleans easily with a microfiber cloth
- No need for chemicals or abrasives
Crafted with thoughtful details and smart functionality, the KOHLER® open-top trash can collection will simplify your daily routine in home or office and meet the style demands of its surroundings. Equipped with two three-gallon bins, this rectangular trash can keeps trash and recyclables neatly separated within one sleek container. With a handsome brushed exterior finish, the 5-3/4-gallon dual-bin open-top trash can is ideal in an office break room or conference room. This trash can's functional design uses 2.5-gallon trash bags and has convenient tabs that secure each bag in place.
| Type | Trash Can |
| Color Family | Two-Tone |
| Capacity | 22 L |
| Color | White |
| Finish | Stainless Steel |
| Height | 15-3/16 in |
| Length | 9-7/8 in |
| Material | Stainless Steel/Plastic |
| Opening Type | Open Top |
| Series | K-31315 |
| Width | 14-11/16 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 13.12 in |
| Package Height | 17.44 in |
| Alternate Part Number 1 | K-31315-STW |
| Package Length | 18.25 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711071576 |
| Manufacturer Part Number | 31315-STW |
10 years Limited
PROP65
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Kohler®K-31315 Dual-compartment Trash Can, 22 L Capacity, 9-7/8 in L, Stainless Steel/Plastic, White

