Brockway™ Wall Mount Lavatory Sink, 60 x 17-1/2 x 7-5/8 in, Six Hole, Cast Iron, White
PartKOHK3203WHT
MFG3203-0
Description
Kohler®, 3203-0, Wash Sink, Brockway™ Collection, Rectangular Shape, 56 in L x 14 in W Bowl, 2-1/8 in Drain Opening, 3 Faucet Holes, 1 Basins, 60 in W x 17-1/2 in D x 7-5/8 in H Overall, Wall Mounting, Cast Iron, White
Price/Availability Accessible On Login
- KOHLER plumbing products combine beautiful form and reliable function
- Drilled for three K-730T70 Triton Bowe Cannock faucets and two K-8880 soap dishes
- Sink exterior is an unpainted, ground-coat surface
- Submitted pictures are customer photos that may reflect an alteration to the exterior, such as painting or refinishing, and may no longer reflect the raw elements of the cast iron material as purchased
The Brockway™ wash sink offers a classic look with the durability of Kohler® Cast Iron. This wall-mount lavatory features drillings for three Cannock faucets and two Cannock soap dishes.
| Type | Wall |
| Collection | Brockway™ |
| Overall Length Range | 50 to 60 in |
| Overall Width Range | 17 to 17-7/8 in |
| Bowl Depth | 7-5/8 in |
| Color Family | White |
| Hole Type | Six Hole |
| Material | Cast Iron |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 60 in |
| Overall Width | 17-1/2 in |
| Bowl Size | 56 in L x 14 in W |
| Drain Opening Size | 2-1/8 in |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Overall Dimensions | 60 in W x 17-1/2 in D x 7-5/8 in H |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-3203-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688068053 |
| Manufacturer Part Number | 3203-0 |
Hanger
Limited Lifetime
ASME A112.19.1/CSA B45.2
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Brockway™ Wall Mount Lavatory Sink, 60 x 17-1/2 x 7-5/8 in, Six Hole, Cast Iron, White

