Invigoration® Series Steam Generator, 1/2 in NPT Steam Outlet, 3/8 in NPT Water Inlet, 240 V AC, 60 A
PartKOHK32326NA
MFG32326-NA
Description
Kohler®, 32326-NA, Steam Generator, Series: K-32326, Invigoration Collection, 1/2 in NPT Steam Outlet, 3/8 in NPT Water Inlet, 240 V AC, 60 A, Stainless Steel, 11-3/8 in H x 6-1/2 in W x 18 in L Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Fast-Response technology produces a luxurious steam shower in 60 seconds
- Power Clean technology offers one-touch automatic cleaning and safe maintenance
- Constant Steam feature produces steam at a consistent rate, which greatly minimizes temperature fluctuations
- Invigoration Series steam generators use approximately one gallon of water per 20 min session, which is significantly less water than a traditional shower experience
- To ensure safety, system automatically shuts down after 20 min if not reactivated by user
- Or pair K-32312 Invigoration Series steam controller or K-32311 Invigoration Series digital steam adapter with choice of K-32310 Invigoration Series square steam head or K-32309 Invigoration Series linear steam head (all sold separately)
Escape to the soothing comfort of your private steam shower, ready in just 60 seconds. With the press of a button, this 9-kilowatt steam generator delivers the benefits of steam, including respiratory relief, to turn your showering experience into a spa-like wellness retreat. Elevate your experience with KOHLER®.
| Type | Steam Generator |
| Collection | Invigoration® Series |
| Amperage Rating | 60 A |
| Dimensions | 11-3/8 in H x 6-1/2 in W x 18 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Material | Stainless Steel |
| Series | K-32326 |
| Steam Outlet Size | 1/2 in NPT |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| Water Inlet Size | 3/8 in NPT |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 19 in |
| Package Height | 14.4 in |
| Alternate Part Number 1 | K-32326-NA |
| Package Length | 57.5 in |
| Country of Origin | KR |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711192677 |
| Manufacturer Part Number | 32326-NA |
3 Years
PROP65
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Invigoration® Series Steam Generator, 1/2 in NPT Steam Outlet, 3/8 in NPT Water Inlet, 240 V AC, 60 A

