Replacement Showerhead Filter, For Cinq Water-Filtering Showerheads, 2-3/8 in H, Plastic Filter
PartKOHK33632NA
MFG33632-NA
Description
Kohler®, 33632-NA, Showerhead Filter, Replacement, Plastic Filter, For Use With: Cinq Water-Filtering Showerheads, 2-3/8 in Height, White
Price/Availability Accessible On Login
- Five-layer filtration system reduces scale buildup in your shower and reduces impurities such as chlorine and heavy metals
- Reduces skin dryness and irritation and is gentle on your hair
- Recommend replacing filter every six months for optimum performance
At Kohler, we design our products to give you the right mix of functionality and style to bring comfort to your daily routines. The KOHLER® Cinq showerhead replacement filter uses Aquifer® filter technology and works with Cinq filtered showerheads. The Aquifer five-stage filtration system works hard to effectively reduce harsh chemicals that can strip your skin and hair. This replacement filter reduces odor and scale buildup in your shower, too.
| Type | Filter |
| Collection | Cinq™ |
| Color | White |
| Filter Material | Plastic |
| Height | 2-3/8 in |
| Suitable For Use With | Cinq Water-Filtering Showerheads |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 3.6 in |
| Alternate Part Number 1 | K-33632-NA |
| Package Length | 4.18 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711171245 |
| Manufacturer Part Number | 33632-NA |
An activated carbon filter
1 year Limited
For use with Cinq water-filtering showerheads (sold separately)
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Replacement Showerhead Filter, For Cinq Water-Filtering Showerheads, 2-3/8 in H, Plastic Filter

