Collage™ Medicine Cabinet, 24-1/16 x 31-11/16 in, 5 Shelves
PartKOHK33690LNA
MFG33690-L-NA
Description
Kohler®, 33690-L-NA, Cabinet, Lighted Left-Hinged, Collage™ Collection, 5 in Overall Length, 24-1/16 in Overall Width, 31-11/16 in Overall Height, Anodized Aluminum
Price/Availability Accessible On Login
- Mirror with LED lighting elevates your bathroom experience
- Touch-control bar integrated within frame design
- Sensor-activated lighting turns on when it detects user presence and off when it detects no motion
- Built-in dimmer
- Three-way adjustable soft-close hinges with 125 opening capability for easy cabinet access
- Defogging feature ensures reflection visibility even in high humidity
- Custom compartments for holding makeup brushes and other makeup items
- Electrical outlet allows users to plug in hair stylers and other grooming tools
- One adjustable tempered-glass shelf
- One partially sliding utility bar shelf
Revolutionize your bathroom experience with the Collage lighted medicine cabinet, designed to not only meet your needs, but exceed them. This Collage medicine cabinet makes the daily routine both intuitive and simple with organized storage. LED lights with dimmer and three distinct color options simulate natural sunlight for the most realistic results. These lights are seamlessly integrated within the frame to avoid unwanted fingerprints on the glass mirror. The increased mirror size allows for a more complete view of your face and upper body. Pair this cabinet with other Collage cabinets for a customized mix-and-match experience, each sold separately.
| Type | Medicine Cabinet |
| Collection | Collage™ |
| Overall Width | 24-1/16 in |
| Overall Height | 31-11/16 in |
| Number of Shelves | 5 |
| Material | Anodized Aluminum |
| Overall Length | 5 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 8.82 in |
| Package Height | 38.39 in |
| Alternate Part Number 1 | K-33690-L-NA |
| Package Length | 30.87 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711152534 |
| Manufacturer Part Number | 33690-L-NA |
Mounting hardware
1 year Limited
Ideal for overall bathroom aesthetics as well as tasks
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Collage™ Medicine Cabinet, 24-1/16 x 31-11/16 in, 5 Shelves

