Elate® Contemporary Rod, 1 in Dia, Polished Stainless
PartKOHK33810S
MFG33810-S
Description
Kohler®, 33810-S, Rod, Contemporary, Elate Collection, 1 in Rod Diameter, 2-13/16 in Overall Length, 71 in Overall Depth, 2-13/16 in Overall Height, Polished Stainless
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Contemporary styling matches any decor
- Coordinates with Elate faucets and accessories
- Adjustable to fit openings from 42-5/8 in 70-7/8 in (1083 1800 mm)
Inspired by pure geometric style, the form of the KOHLER® Elate bathroom faucet collection has a sophisticated fluidity that brings a visually stunning yet simple look to the bathroom. Increase your bathing space with the Elate shower rod, which adjusts to fit shower openings from 42-5/8" – 70-7/8". This rod features a versatile contemporary design that fits most standard shower spaces.
| Type | Curtain Rod/Track |
| Color Family | Stainless |
| Finish/Color | Polished Stainless |
| Collection | Elate |
| Overall Depth | 71 in |
| Overall Height | 2-13/16 in |
| Overall Length | 2-13/16 in |
| Rod Diameter | 1 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 4.3 in |
| Package Height | 4.1 in |
| Alternate Part Number 1 | K-33810-S |
| Package Length | 47.37 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711201362 |
| Manufacturer Part Number | 33810-S |
Installation hardware
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Kohler®Elate® Contemporary Rod, 1 in Dia, Polished Stainless

