Verdera® Medicine Cabinet, 24 x 34 in, 2 Shelves, Brushed Nickel
PartKOHK35571BNL
MFG35571-BNL
Description
Kohler®, 35571-BNL, Medicine Cabinet, Framed, Series: 35571, Verdera® Collection, 5-1/2 in Overall Length, 24 in Overall Width, 34 in Overall Height, Anodized Aluminum, Brushed Nickel, 2 Shelves
Price/Availability Accessible On Login
- Front mirror, inside door mirror, and back panel mirror provide superior visibility to make grooming easier
- Two adjustable tempered-glass shelves
- Finish-matched cabinet interior
- Hinges have 110 opening capability
The KOHLER® Verdera framed 24" x 34" mirrored surface-mount/recessed oval medicine cabinet combines an elegant fit and finish with quick, easy installation. The optimal storage space, adjustable glass shelves, and mirrored interior make your daily routine more efficient and less cluttered. The unique half-shelf accessory neatly expands storage space for toiletries of various sizes.
| Type | Medicine Cabinet |
| Collection | Verdera® |
| Color Family | Nickel |
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 34 in |
| Number of Shelves | 2 |
| Finish/Color | Brushed Nickel |
| Material | Anodized Aluminum |
| Overall Length | 5-1/2 in |
| Series | 35571 |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 8.75 in |
| Package Height | 28.94 in |
| Alternate Part Number 1 | K-35571-BNL |
| Package Length | 37.12 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711078902 |
| Manufacturer Part Number | 35571-BNL |
1 Year Limited
ANSI Z97.1|CPSC 16CFR 1201|EPA TSCA Title VI/CARB P2
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Verdera® Medicine Cabinet, 24 x 34 in, 2 Shelves, Brushed Nickel

