Air Gap, Vibrant Stainless
PartKOHK35713VS
MFG35713-VS
Description
Kohler®, 35713-VS, Air Gap Kit, Traditional, 2-5/8 in Height, 2-1/8 in Width, Brass/Plastic, Vibrant Stainless
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Solid-brass cover offers years of reliable performance
- Coordinates with traditional and transitional designs
Since 1873, Kohler has been a trusted name in the kitchen and bath industry. This KOHLER® air gap kit is designed to avoid contamination of your drinking water by preventing wastewater backflow from your kitchen pipes. Available in finishes to complement KOHLER® faucets.
| Type | Complete |
| Color Family | Stainless |
| Finish/Color | Vibrant Stainless |
| Color | Vibrant Stainless |
| Height | 2-5/8 in |
| Material | Brass/Plastic |
| Width | 2-1/8 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 4.38 in |
| Alternate Part Number 1 | K-35713-VS |
| Package Length | 12.5 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711059697 |
| Manufacturer Part Number | 35713-VS |
Air gap body, cover, collar
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Kohler®Air Gap, Vibrant Stainless

