Air Switch Button, Vibrant Brushed Moderne Brass
PartKOHK357262MB
MFG35726-2MB
Description
Kohler®, 35726-2MB, Air Switch Button, Garbage Disposal, Series: K-35726, Deck Mounting, Vibrant Brushed Moderne Brass, 1-13/16 in Dia Dimensions, Import
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Air switch easily mounts to your sink or countertop
- Provides a decorative alternative to conventional wall-mount toggle switch
- Coordinates with contemporary-style faucets
This KOHLER® garbage disposal air switch button is a decorative solution to conventional wall-mount toggle switches for activating your garbage disposal. With a contemporary design, the button easily mounts to your sink or countertop, making it much more accessible than a wall-mount version and is available in attractive finishes to match your KOHLER® faucets. Elevate your experience with KOHLER®.
| Type | Button |
| Series | K-35726 |
| Color Family | Brass |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Moderne Brass |
| Dimensions | 1-13/16 in Dia |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Vibrant Brushed Moderne Brass |
| Material | Brass/Plastic |
| Mounting Type | Deck |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 5.31 in |
| Package Height | 2.16 in |
| Alternate Part Number 1 | K-35726-2MB |
| Package Length | 9.44 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711060600 |
| Manufacturer Part Number | 35726-2MB |
Button and 6 ft (1829 mm) air line
Lifetime Limited
PROP65
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Kohler®Air Switch Button, Vibrant Brushed Moderne Brass

