Castia™ by Studio McGee Robe Hook, 2 Hook, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK35927BN
MFG35927-BN
Description
Kohler®, 35927-BN, Robe Hook, Castia™ by Studio McGee Collection, Metal, Vibrant Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Double robe hook provides convenient hanging storage of robes, towels, and other bath items
- Coordinates with other products in the Castia collection
Drawing inspiration from the archives, the Castia bathroom faucet and accessory collection from Kohler x Studio McGee combines classic and modern influences in a timeless expression for the home. Crafted with meticulous attention to detail, the bathroom accessories like this double robe hook, showcase stacked connection points in a subtle homage to the raw beauty of pipe fittings. Ever versatile, the Castia collection effortlessly harmonizes with a variety of environments.
| Type | Robe |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Castia™ by Studio McGee |
| Number of Hooks | 2 |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Material | Metal |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 4.12 in |
| Package Height | 2.31 in |
| Alternate Part Number 1 | K-35927-BN |
| Package Length | 5.31 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711107756 |
| Manufacturer Part Number | 35927-BN |
Installation hardware and template
Limited Lifetime
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Castia™ by Studio McGee Robe Hook, 2 Hook, Vibrant Brushed Nickel

