Castia™ by Studio McGee Towel Ring, Vibrant Brushed Moderne Brass
PartKOHK359282MB
MFG35928-2MB
Description
Kohler®, 35928-2MB, Towel Ring, Castia™ by Studio McGee Collection, 6 in Overall Height, 2-1/2 in Base, Zinc/Stainless Steel, Vibrant Brushed Moderne Brass
Price/Availability Accessible On Login
- Designed in collaboration with Studio McGee
- Coordinates with other products in the Castia collection
Drawing inspiration from the archives, the Castia bathroom faucet and accessory collection from Kohler x Studio McGee combines classic and modern influences in a timeless expression for the home. Crafted with meticulous attention to detail, the bathroom accessories like this towel ring, showcase stacked connection points in a subtle homage to the raw beauty of pipe fittings. Ever versatile, the Castia collection effortlessly harmonizes with a variety of environments.
| Type | Ring |
| Color Family | Brass |
| Collection | Castia™ by Studio McGee |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Moderne Brass |
| Base Size | 2-1/2 in |
| Material | Zinc/Stainless Steel |
| Overall Height | 6 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 6.69 in |
| Package Height | 3.06 in |
| Alternate Part Number 1 | K-35928-2MB |
| Package Length | 8.88 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711107824 |
| Manufacturer Part Number | 35928-2MB |
Installation hardware and template
Limited Lifetime
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Castia™ by Studio McGee Towel Ring, Vibrant Brushed Moderne Brass

