Vault™ Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 32 x 18-15/16 in, 9-5/16 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Satin
PartKOHK3821
MFG3821-NA
Description
Kohler®, 3821-NA, Kitchen Sink, Vault™ Collection, Rectangular Shape, 30-1/4 in Bowl Length, 16-9/16 in Bowl Width, 9 in Bowl Depth, 3-7/8 in Drain Opening, 1 Bowls, 32 in L x 18-5/16 in W x 9-5/16 in H Overall, Undermount Mounting, Stainless Steel, Import
Price/Availability Accessible On Login
- 36 in minimum base cabinet width
- Single bowl
- 9 in (229 mm) depth provides generous workspace
- Rear drain placement increases cabinet storage space underneath sink
The distinctive, modern design of the Vault™ under-mount sink lends a contemporary vibe to your kitchen. The spacious single bowl, handcrafted from stainless steel, is ideal for soaking and washing large pans. It features tightly angled corners to maximize basin space and a sloped bottom that helps with draining and cleanup. An engineered sound-absorption system significantly reduces disposal and dishwashing noise.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Under |
| Number of Bowls | 1 |
| Overall Length Range | 30 to 32-3/4 in |
| Overall Width Range | 18 to 18-15/16 in |
| Bowl Depth | 9-5/16 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 18 ga Stainless Steel |
| Collection | Vault™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Satin |
| Bowl Length | 30-1/4 in |
| Bowl Width | 16-9/16 in |
| Domestic/Import | Import |
| Drain Opening Size | 3-7/8 in |
| Overall Dimensions | 32 in L x 18-5/16 in W x 9-5/16 in H |
| Overall Length | 32 in |
| Overall Width | 18-15/16 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-3821-NA |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612627643 |
| Manufacturer Part Number | 3821-NA |
#91915 Installation Hardware Kit
Lifetime Limited
ASME A112.19.3/CSA B45.4
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Vault™ Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 32 x 18-15/16 in, 9-5/16 in Bowl Depth, 18 ga Stainless Steel, Satin

