Vault™ Single Bowl Kitchen Sink, Top/Under Mount, ADA, 25 x 22 in, 6-5/16 in Bowl Depth, 4-Hole, 18 ga Stainless Steel, Satin
PartKOHK38944
MFG3894-4-NA
Description
Kohler®, 3894-4-NA, Dual Mount Kitchen Sink, Vault™ Collection, Rectangular Shape, 22-1/4 in L x 16-9/16 in W x 6 in H Bowl, 3-3/4 in Drain Opening, 4 Faucet Holes, 4 in Faucet Hole Spacing, 1 Basins, 25 in W x 6-5/16 in D x 22 in H Overall, Top/Undermount Mounting, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- 27 in (686 mm) minimum base cabinet width
- Single bowl
- 6 in (152 mm) depth
- Rear drain placement increases cabinet storage space underneath sink
- Three faucet holes and one accessory hole to the right
Designed for ergonomics and accessibility, this ADA compliant Vault sink is handcrafted from durable stainless steel with bold, modern lines that bring contemporary style to your kitchen. Tightly angled corners maximize basin space and the rear drain creates additional workspace and storage capacity underneath. An engineered sound-absorption system significantly reduces disposal and dishwashing noise for a quieter kitchen environment. This dual-mount sink gives you the option of top -or under-mount installation. When installed in a top-mount application, Vault's ultra-flat, 1.25-mm-thick rim makes it easy to wipe from the counter directly into the sink.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Top/Under |
| Number of Bowls | 1 |
| Number of Faucet Holes | 4 |
| Overall Length Range | 24 to 25-3/4 in |
| Overall Width Range | 22 to 22-1/2 in |
| Bowl Depth | 6-5/16 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 18 ga Stainless Steel |
| Collection | Vault™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Satin |
| Bowl Length | 22-1/4 in |
| Bowl Size | 22-1/4 in L x 16-9/16 in W x 6 in H |
| Bowl Width | 16-9/16 in |
| Drain Opening Size | 3-3/4 in |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 25 in W x 6-5/16 in D x 22 in H |
| Overall Length | 25 in |
| Overall Width | 22 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-3894-4-NA |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612121158 |
| Manufacturer Part Number | 3894-4-NA |
1130570 Installation Hardware Kit, Self-Rimming Rack
Limited Lifetime
ADA Compliant|ANSI A117.1|ASME A112.19.3/CSA B45.4|ICC
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Vault™ Single Bowl Kitchen Sink, Top/Under Mount, ADA, 25 x 22 in, 6-5/16 in Bowl Depth, 4-Hole, 18 ga Stainless Steel, Satin

