Primary™ Toilet Seat, Round Bowl, Open Front, Plastic, White
PartKOHK4686AWHT
MFG4686-A-0
Description
Kohler® Toilet Seat, Primary™, Round Bowl, 17-3/4 in Bolt to Seat Front, Open Front, Plastic Hinge, 5-1/2 in Mounting Hole, 14-7/16 in Width, 1-1/8 in Height, 17-3/4 in Length, Plastic, White
Price/Availability Accessible On Login
- Antimicrobial agent inhibits growth of odor-causing bacteria, mold, and mildew
- This product does not protect users against bacteria, viruses, or other disease organisms
- Always clean and wash this product thoroughly before and after each use
- Toilet seats are not returnable to Kohler Co. if opened or outside of original packaging
Designed with the needs of young children in mind, this Primary open-front toilet seat features a smaller opening and scalloped sides that are easy to grip. Constructed of sturdy, stain-resistant plastic, the seat fits most round-front toilets.
| Type | Standard |
| Collection | Primary™ |
| Bowl Shape | Round |
| Front Type | Open |
| Cover | No |
| Color Family | White |
| Material | Plastic |
| Finish/Color | White |
| Bolt to Seat Front | 17-3/4 in |
| Height | 1-1/8 in |
| Hinge Material | Plastic |
| Hinge Type | Non Self-Sustaining |
| Length | 17-3/4 in |
| Mounting Hole Size | 5-1/2 in |
| Width | 14-7/16 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181603 |
| Alternate Part Number 1 | K-4686-A-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688667829 |
| Manufacturer Part Number | 4686-A-0 |
1 Year Limited
ANSI Z124.5|IAPMO Listed|CSA Approved
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Primary™ Toilet Seat, Round Bowl, Open Front, Plastic, White

